Pri načrtovanju poti v Gruzijo sva se kar hitro odločila, da združiva pot v Gruzijo z raziskovanjem Azerbajdžana, ki sva mu namenila teden dni, kar se je izkazalo za odlično odločitev. Doživela in videla sva kar nekaj stvari, ki jih do sedaj še nisva, a Azerbajdžan naju preprosto ni očaral. Tako kot Gruzija ima tudi Azerbajdžan določene predele države, v katerih raziskovanje je nevarno oz. odsvetovano. Prvoten plan je bil, da si tukaj privoščiva počitnice, a sva seveda morala raziskati vse zanimive kotičke, poleg tega pa Kaspijsko morje oz. jezero ni kraj, kjer bi si želela preživeti teden dni morja, zato sva kaj hitro odšla v nama ljube hribe. V Gruzijo bi se še želela kdaj vrniti, kar pa za Azerbajdžan ne velja, iz države nisva prinesla nobene slabe izkušnje, a videla sva kar sva si želela in to je to. V Azerbajdžanu je več blatnih vulkanov kot kjerkoli na svetu in ti vulkančki so naju navdušili, prav tako kot Yanar Dagh (večni ogenj), območje v bližini Bakuja, kjer vidimo zanimiv pojav, ko iz dela pobočja izhaja zemeljski plin in ta del stalno gori.
LETALSKE KARTE
V Azerbajdžan sva prišla iz Gruzije, zato sva ob vstopu v državo pričakovala kakšen zaplet, a sva mejo prečkala brez težav. Z letalsko družbo Buta Airways, ki je v lasti Azerbaijan Airlines, sva letela na relaciji Tbilisi – Baku. Let je trajal dobro uro, dobili smo celo malico, bili smo točni in na splošno sva bila z njimi zadovoljna. Ker iz Bakuja na željen dan ni bilo leta, sva dopust podaljšala za en dan in se tako vrnila na relaciji Baku- Budimpešta.
VIZA/DENARNA VALUTA
Za vstop v Azerbajdžan slovenski državljani potrebujemo vizo, ki jo pridobimo preko https://evisa.gov.az/.
Denarna valuta v Azerbajdžanu je Azerbajdžanski manat (AZN). Menjalni tečaj je bil 1 AZN/ 0,55 EUR. Praktično povsod sva za plačilno sredstvo lahko uporabljala kartice, vseeno pa je dobro imeti nekaj gotovine v lokalni valuti. Ob prihodu v državo sva si že na letališču uredila tudi lokalno SIM kartico, izbrala sva ponudnika Azercell.
PREVOZ
Za vse dni sva imela rezerviran avtomobil Nissan Sunny, ki sva ga rezervirala pri agenciji AZNUR rent-a-car, prevzela in oddala sva ga na letališču v Bakuju. Zadnje dva dni, ki sva jih preživela v Bakuju sva za prevoz po mestu uporabljala Bolt, ki se je v tistem kaosu izkazal za odličen prevoz. Med vožnjo po Azerbajdžanu sva, za razliko od Gruzije, srečala ogromno policije, ki naju je tudi ustavila in zaslužila nekaj denarja, o poštenosti bi se dalo razpravljati, saj je komunikacija potekala izključno v azerbajdžanskem jeziku. Izven mest je promet veliko bolj umirjen, kot pa v Gruziji, na cestah tudi ni toliko živali, ovir, ceste so lepše in tudi brezglave vožnje je veliko manj.
HRANA
Za razliko od Gruzije, je Azerbajdžan muslimanska država, kar se je poznalo ne samo v oblačenju, ampak tudi pri hrani. Pokusila sva kar nekaj lokalne hrane npr. juho piti, plov (riževa jed), dovgo (jogurtova juha) in gutabi (polnjeni kruhki). Nad hrano nisva bila preveč navdušena, zelo pa nama je bil všeč azerbajdžanski čaj in ambient v eni izmed domačih gostiln v Bakuju, kamor sva se vrnila kar trikrat. Cene hrane so bile malenkost višje kot v Gruziji, nikakor pa ne visoke.
NASTANITVE
Kot običajno sem nastanitve rezervirala pred odhodom preko Bookinga, ker sva bila v Azerbajdžanu teden dni, sva bivala v štirih nastanitvah od katerih je definitivno najboljša bila Shahdag Hotel&Spa, ki se nahaja na severu Azerbajdžana, v zimskem smučarskem središču, ki tudi poleti ponuja veliko število aktivnosti. Cene nastanitev so bile malenkost višje, kot v Gruziji, tudi veliko bolj urejene in dodelane, a je manjkalo domačnosti, na splošno se nama je zdelo, da so tukaj zahtevnejši gostje iz določenih držav in je posledično manj sproščenosti.