Leto 2020 je bilo posebno leto, med drugim nič kaj prijazno do popotnikov. Konec meseca februarja sva še uspela raziskati Beograd, kaj kmalu pa nama je postalo jasno, da se bova morala odpovedati najprej prvomajski Irski in za njo še poletnemu raziskovanju Sejšelov. Na srečo sva že kmalu dobila povrnjen ves finančni vložek v letalske karte (Qatar, Ryanair in AerLingus), vse rezervirane nastanitve pa sva lahko brezplačno odpovedala.
Kljub vsemu, kar se je dogajalo na zasebnem ter službenem področju in ob vsesplošni zmedi okrog virusa sva uspela tekom leta nabrati, glede na razmere, kar nekaj popotniških dni v tujini, pridno pa sva letos raziskovala tudi Slovenijo. Razmere kakšnega pretiranega načrtovanja niso dopuščale, vseeno pa sva obiskala nekaj novih kotičkov in ponovno zapisala krasne, nepozabne spomine.
OMAN
Leto 2020 sva pričakala v Muškatu, glavnem mestu Omana. Oman naju je preprosto navdušil, vožnja po sipinah puščave Wahiba, znamenita petkova tržnica v Nizwi, toplo morje, raziskovanje gorskega sveta z 4×4 avtomobilom, potapljanje z želvami na otočju Daymaniat, predvsem pa prijazni, topli ljudje so naredili najino izkušnjo raziskovanja Omana enkratno.
HRVAŠKA
Na Hrvaško sva se podala v začetku februarja na podaljšan vikend. Varaždin, imenovan tudi Mesto angelov naju je več kot presenetil. Posebnost mesta je Muzej angelov, ki ga ob obisku Varaždina ne gre izpustiti, ogledala sva si tudi dvorec Stari grad, palačo Sermage, mestno hišo in se sprehodila po Strossmayerjevem sprehajališču. Bivala sva v Hotelu Trakoščan v neposredni bližini gradu Trakoščan, katerega sva si ogledala, okrog jezera pa vodi sprehajalna, nezahtevna in izobraževalna pot poimenovana Trakošćan »Put vila«, dolga okoli 5 km po kateri se je vredno sprehoditi. Pred odhodom domov sva se zapeljala še do Krapine, Muzej krapinskih neandertalcev nam na sodoben in atraktiven način predstavi življenje neandertalca.
SRBIJA
Da se dogaja nekaj čudnega, sva na poti prvič začutila konec meseca februarja, saj sva tik preden se je vse skupaj začelo zares odšla v Srbijo, na podaljšan vikend v Beograd. Glede na to, da sva bila v Beogradu prvič sva si ogledala Hišo cvetja, Avalo, Kalemegdan, Cerkev sv. Save, letalski muzej na Letališču Nikole Tesle, ter uživala v sprehodih, dobri hrani in pijači.
ITALIJA
Brez potepanja po nama ljubi Italiji res ne gre, tokrat sva obiskala jezera, ki se nahajajo nedaleč od tromeje med Italijo, Avstrijo in Slovenijo. Najprej sva se podala do Belopeških oz. Mangartskih jezer na sprehod okoli zgornjega jezera, uživala sva v razgledih in ker sva bila res zgodnja sva se okoli jezera sprehodila čisto sama. Zapeljala sva se do še enega ledeniškega jezera, Rabeljskega jezera, ki leži nedaleč od Belopeških jezer, z njim pa je povezana zanimiva ljudska pripovedka, ki govori o nastanku tega jezera.
FRANCIJA
Poleti zaradi negotove situacije praktično do zadnjega nisva vedela v katero smer naju bo vodila pot, nazadnje sva se odločila, da glavnino dopusta preživiva v Franciji, kar se je izkazalo za odlično odločitev. Prevozila sva dobršen del Provanse, ujela še zadnja polja sivke, v parku Camargue občudovala flaminge, se sprehodila po soteski Verdon, uživala v samoti jezera jezera Lac d’Allos (2220 m) in se zapeljala na 2.802 metra visok prelaz Col de la Bonette. Zadnji dan pred odhodom v Švico sva se v čudovitem vremenu z žično gondolo iz Chamonixa zapeljala po nepozabne razglede na Aiguille du Midi.
MONAKO
Eno najmanjših državic na svetu sva obiskala meseca julija v sklopu poletnega potepanja, ogledu Monaka sva namenila en dan, kar se nama je zdelo več kot dovolj. Pred Prinčevo palačo sva si ogledala menjavo straže, obiskala Oceanografski muzej, se sprehodila po uličicah starega dela in obiskala Monaško katedralo. Za razgled na Monako, sva se v Franciji zapeljala v La Turbio, do razgledne točke, ki je v bližini spomenika Tropaeum Augusti. Pred obiskom Monaka velja posebno pozornost nameniti izklopu mobilnih podatkov, saj Monako ni del EU in nas lahko podatki drago stanejo.
ŠVICA
Brez dvoma sva najlepše trenutke v Švici preživela na jezeru Oeschinensee, kjer sva bila dovolj zgodnja, da sva se izognila množicam, ki so se na jezero zgrinjale ob najinem povratku v dolino. Zelo zanimiv je bil tudi obisk ledenika Rhône, ki leži v bližini prelaza Furka, znan pa je predvsem po čudovitih ledenih predorih po katerih se lahko sprehodimo. V Švici sta nama bila še posebej všeč Luzern in mestece Thun, kar malo razočarana pa sva bila nad Renskimi slapovi, glede na to, da sva lani obiskala Niagarske slapove, čisto pričakovano, zato sva se kar hitro odpravila dalje. Brez čokolade in sira v Švici seveda ne gre, zato sva se odločila za ogled tovarne čokolade Cailler in sirarne, kjer pridelujejo slavni sir gruyere.
LIHTENŠTAJN
Kneževina Lihtenštajn leži med Švico in Avstrijo, ter je ena najmanjših držav na svetu. Obiskala sva jo v zadnjem delu najinega poletnega potovanja, ogledala sva si glavno mesto Vaduz z okolico, ter največjo znamenitost Lihtenštajna, grad Lihtenštajn, ki pa je za turiste zaprt.
SLOVENIJA
Letos sva si prvič vzela več časa za raziskovanje Slovenije, glede na to, da je bilo teh potepanj res veliko, si zaslužijo svojo objavo. Ker z nočitvami v Sloveniji prej nisva imela veliko izkušenj, so naju nekateri še posebej presenetili, Glamping Ribno Bled in Istrske hiške v Marezigah so res presegli najina pričakovanja in jih toplo priporočava, prve za razvajanje, Istrske hiške pa za malo drugačno izkušnjo. Kar nekaj je bilo klasičnih točk, od Bleda in slovenske obale, našla pa sva tudi manj obiskane kotičke, ki so nama še posebej ostali v spominu in se bova zagotovo še vrnila.