Priložnost za potep po Maroku je prišla le dobra dva tedna pred odhodom. Ker sva na voljo imela le teden dni časa, odločitev za destinacijo ni bila težka, saj v Maroku najdeš kombinacijo vsega, od obale, puščave, gorovja in barvitih medin. Maroko je izpolnjeval tudi vse druge kriterije, saj sva si po mrzli Islandiji zaželela toplejšega podnebja, države pa najraje raziskujeva z najemom avtomobila, kar je v Maroku res preprosto. Kratek let in minimalna časovna razlika, sta bila pri zgolj tednu dni časa odločilna, to, da sva prvič obiskala Afriko pa je bil le dodaten bonus. Potovala sva v začetku meseca junija, zato naju je precej zdelovala vročina, saj je bilo resnično vroče, vse tja do 40 stopinj.
LETALSKE KARTE
Z avtomobilom sva se odpeljala do Benetk, kjer sva za 30 eur pustila svojega jeklenega konjička pri Park & Wash Treviso. Letela sva z Ryanairom, za letalsko karto sva odštela nekaj evrov več, kot sva vajena, a glede na to, da sva karte kupila v zadnjem trenutku nižje ni šlo. Jutranji polet v Maroko nama je omogočil, da sva že prvi dan opravila pot med Marakešem in Essauiro in tako prihranila dan, ki sva ga izgubila na poti nazaj, ko smo proti domu poleteli že ob sončnem vzhodu.
VIZA/DENARNA VALUTA
Slovenski državljani vizuma za vstop v Maroko ne potrebujemo. Uradna maroška denarna valuta je maroški dirham. 1 maroški dirham je vreden okoli 0,092€ (odvisno od menjalnega tečaja) in je razdeljen na 100 centov, ki jim maročani pravijo centimes.
PREVOZ
Z Dacio Duster 4WD, ki sva jo najela pri agenciji SamiCar sva v tednu dni prevozila okoli 1700 km. Vzela sva polno zavarovanje, prevzela ter oddala sva avto na letališču in bila z avtomobilom ter celotno storitvijo zelo zadovoljna. Policijske kontrole v Maroku srečamo na vsakem koraku, z veseljem napišejo tudi kakšno položnico s simboličnim zneskom, ki sva jo prejela tudi midva. Ker sva imela avtomobil 4WD, sva nekajkrat zavila tudi izven asfaltiranih poti, čeprav bi nama glede na ceste in najino opravljeno pot po Maroku zadostoval običajen, manjši avtomobil.
HRANA
Nad maroško kuhinjo nisva bila kaj posebno navdušena, razen nad metinim čajem, ki sva ga spila ogromno. Največkrat sva jedla tajine, tipično maroško jed, ki je sestavljena iz zelenjave in mesa, za prilogo sva največkrat dobila kus-kus, v puščavi pri beduinih sva pokusila najboljše datlje v življenju. Iz Maroka sva prišla brez prebavnih in zdravstvenih težav, kar pa tudi nekaj (precej) šteje. Zajtrkovala sva v nastanitvah, ob času kosila sva bila večinoma na poti, ob večerih sva našla kakšno gostilno ali pa sva večerjala v nastanitvi.
NASTANITVE
Vse nastanitve sem rezervirala pred odhodom preko Booking.com. Razen Kasbah Azalay, ki je imel res vrhunsko lokacijo ob sipinah in Ecolodge l’île de Ouarzazate v Ourzazateju ob jezeru s prekrasnim bazenom, nastanitve niso ravno izpolnile najinih pričakovanj, a ker sva samo prespala se nisva pritoževala. V Kasbah Azalay Merzouga sva imela dve nočitvi, pri njih sva si uredila tudi dva izleta, izlet k beduinom je bil še posebej krasen, z Mohamedom sva preživela nekaj poučnih ur in izvedela ogromno o njegovem in beduinskem načinu življenja.
ZNAMENITOSTI