Kambodža, uradno kraljevina Kambodža se nahaja v Indokini in je na območju jugovzhodne Azije edina država, ki ima prevladujočo budistično vero. Je dežela krute preteklosti in dežela Angkor Wata, največjega verskega spomenika na svetu, ki privablja množice turistov. Najin obisk Kambodže je bil časovno zelo omejen, posledično sva videla le okolico Siem Reapa, kljub temu pa sva se v trenutku zaljubila v to azijsko državo in upava, da se vanjo čim prej vrneva, ter tukaj preživiva več časa. V zelo kratkem času sva uspela videti kar nekaj stvari, kar je pomenilo obilico logističnih priprav, kaj si bova sploh ogledala, v kakšnem vrstnem redu in ob katerih urah, da se izogneva množicam turistov, kar je v Angkor Watu res težko. Čeprav bi lahko samo v Angkor Watu preživela dva polna dneva, sva se odločila, da temu ne bo tako in na že tako natrpan urnik dodala še ribiške vasice na reki Tonle Sap, jezero Tonle Sap in ogled tovarne svile.
LETALSKE KARTE
Odločitev za obisk Kambodže pred potovanjem v Vietnam je prišla naknadno, zato sva najprej iz Evrope preko Katarja odletela v Vietnam in nato še isti dan iz Hanoja z Vietjet v Siem Reap. Po treh dneh sva iz Siem Reapa poletela na jug Vietnama, v Ho Chi Minh City, z Vietnam Airlines. Ob prihodu v Kambodžo sva že na letališču zamenjala nekaj denarja v riele, povsod je možno plačevati tudi z ameriškimi dolarji, ki so jih tudi precej bolj veseli.
Prvi pogled na Kambodžo
VIZA
Za vstop v Kambodžo potrebujemo vizo, ki si jo lahko uredimo ob prihodu v državo ali preko portala e-visa. Ker sva želela čim bolj brezskrbno potovanje, sva si vizo uredila preko spletne strani https://www.evisa.gov.kh/, kjer dovoljenje za vstop prejmete v roku 3 delovnih dni. Uredila sva si enomesečno turistično vizo z enkratnim vstopom, za vizo sva preko portala odštela 36$, pri prijavi pa sva potrebovala osebno sliko ter sliko potnega lista (stran z vašo sliko in rojstnimi podatki). Pri prijavi z e-viso je potrebno tudi paziti na lokacijo vstopa, saj v Kambodžo vsepovsod ni možen vstop z e-viso. Več o teh lokacijah najdete na povezavi https://www.evisa.gov.kh/information/port_entry/3. Kambodža se nahaja v Indokitajskem časovnem pasu, 5 ur pred časom v Sloveniji.
NASTANITEV
Nastanitev sem rezervirala nekaj mesecev prej, preko Bookinga. Nad namestitvijo v Cambana Residence sva bila navdušena. Štirizvezdični hotel v Siem Riepu je izpolnil vsa najina pričakovanja, saj sva zaradi kratkega časa, ki sva ga preživela v Kambodži, vse izlete uredila preko hotela. Njihov šofer naju je vozil naokoli in skrbel, da sva v fotografski objektiv ujela krasne podobe Kambodže.
Cambana Residence
PREVOZ
Prevoz iz letališča in nazaj sva si uredila preko hotela, prav tako sva za dva dni preko hotela najela šoferja tuk tuka, ki naju je dva dni od zore do mraka vozil naokrog, medtem ko sva midva bila na ogledih pa naju je čakal in spal v mreži, ki si jo je obesil v tuk tuku. Ker sva bila časovno tako omejena o drugih načinih transporta niti nisva razmišljala, sva pa videla kar nekaj utrujenih popotnikov, ki so se od templja do templja prevažali s kolesi. V Kambodži velja splošno opozorilo, da se ne sme hoditi izven uhojenih poti, saj je po državi še veliko neeksplodiranih min.
Najin šofer tuk-tuka
HRANA
Zajtrk sva imela v hotelu, na voljo je bil klasičen angleški zajtrk, juhice ali sveže sadje. Na splošno je bila hrana v Kambodži dokaj podobna tisti, ki sva jo jedla drugje v Aziji. Ogromno je ulične hrane, od svežega sadja sva se najedla manga, za kosilo in večerjo pa sva se običajno odločila za zelenjavo ali morsko hrano z rižem. Pokusila sva tudi dve znani znamki kamboškega piva, Cambodio in Angkor.
Okusna večerja v Siem Reapu
ZNAMENITOSTI